Termoformowanie tworzyw sztucznych

W tym dziale również: gięcie pleksy, klejenie plexi (pleksy), pudełka z tworzyw sztucznych, kuwety, gięcie pcw (pvc)
Gięcie i klejenie plexi Tablice informacyjne Gniezno

Termoformowanie tworzyw sztucznych

klejenie plexi

Połączenie gięcia i klejenia plexi

Gięcie, inaczej termoformowanie tworzyw sztucznych, wykonujemy oczywiście na gorąco. Ze wszystkich tworzyw sztucznych największym zainteresowaniem jeżeli chodzi o gięcie cieszy się pleksa (plexi).

Posiadamy specjalne giętarki do tworzyw sztucznych typu pcw (pvc), plexi (pleksa, pmma). Termoformowanie tworzyw sztucznych może się odbywać dla materiałów grubości od 0,5 mm do 6 mm. Szablony elementów giętych lub klejonych z plexi wycinamy wcześniej laserowo, dzięki czemu jesteśmy w stanie produkować kieszonki i pudełka o dowolnych kształtach. Produkujemy standardowe wizytowniki jak i inne elementy z plexi. Oferujemy także usługi gięcia na powierzonych tworzywach sztucznych.

Klejenie plexi

Klejenie plexi czy innych tworzyw sztucznych nie należy do czynności skomplikowanych. Małą ilość szybkoschnącego kleju nakładamy na łączone dwa elementy z plexi. Klej - przynajmniej ten, który używamy w GrafPlast - jest bardzo mocny, niekiedy nawet łatwiej złamać oryginalny kawałek plexi niż oderwać od siebie dwa klejone detale.

 Klejona plexi z widocznymi mikropęknięciami

Pęknięcia na klejonej plexi

Problem pojawia się jednak, gdy klejona plexi była wcześniej wycinana ploterem laserowym. Krawędzie poddane w ten sposób obróbce cieplnej dość charakterystycznie zachowują się przy klejeniu. Mianowicie w miejscach łączenia pojawiają się mikropęknięcia (najczęściej około pół milimetra). Nie jest to skaza zauważalna z daleka, jednak przy małych elementach, mających robić jako ozdoba np. w sklepie jubilerskim może okazać się nie do przyjęcia. Trzeba pójść na kompromis i zrezygnować z obróbki laserem, krawędzie polerując ręcznie lub pogodzić się z pęknięciami. Rozwiązaniem jest jeszcze zastosowanie kleju do plexi, który utrwala się w pojemniku UV. Niestety w ten pojemnik nie wchodzi większość klejonych elementów, więc my z takiego rozwiązania nie korzystamy.

W razie problemów przy gięciu tworzyw sztucznych, czy klejeniu plexi służymy pomocą no i zapraszamy do współpracy.

Połączenie technologii gięcia
i klejenia plexi

Dzięki zastosowaniu specjalnego kleju jesteśmy w stanie produkować z pleksy rozmaite pudełka i opakowania typu urny, kuwety do pieczywa itp. Często także klejenie łączymy z termoformowaniem uzyskując ciekawe efekty. Ponadto w materiałach typu plexi możemy wycinać dowolne kształty technologią laserową.

Połączenie gięcia tworzyw sztucznych i klejenia plexi przydaje się przede wszystkim przy produkcji pojemników spożywczych wykorzystywanych w hipermarketach. Zewnętrzne ściany takich pojemników są najczęściej wykonane z grubszej giętej plexi, natomiast wewnętrzne przegrody z cieńszej plexi klejonej. Ponadto tej mieszanej technologii używamy przy produkcji kuwet, pojemników na bułki, różnego typu przegród z plexi itp.