Gięcie tworzyw sztucznych

W tym dziale również: klejenie plexi (pleksi, pleksa, pmma), pudełka z tworzyw sztucznych Gniezno, kuwety, gięcie pcw (pvc)
Gięcie i klejenie plexi Tablice informacyjne Gniezno

Gięcie tworzyw sztucznych

klejenie plexi

Połączenie gięcia i klejenia plexi

Posiadamy specjalne giętarki do tworzyw sztucznych typu pcw (pvc), plexi (pleksa, pmma). Gięcie tworzyw sztucznych może się odbywać dla materiałów grubości od 0,5 mm do 10 mm. Szablony elementów giętych lub klejonych z plexi wycinamy wcześniej laserowo, dzięki czemu jesteśmy w stanie produkować kieszonki i pudełka o dowolnych kształtach. Produkujemy standardowe wizytowniki jak i inne elementy z plexi. Oferujemy także usługi gięcia na powierzonych tworzywach sztucznych.

Klejenie plexi

Klejenie plexi czy innych tworzyw sztucznych nie należy do czynności skomplikowanych. Małą ilość szybkoschnącego kleju nakładamy na łączone dwa elementy z plexi. Klej - przynajmniej ten, który używamy w GrafPlast - jest bardzo mocny, niekiedy nawet łatwiej złamać oryginalny kawałek plexi niż oderwać od siebie dwa klejone detale.

 Klejona plexi z widocznymi mikropęknięciami

Pęknięcia na klejonej plexi

Problem pojawia się jednak, gdy klejona plexi była wcześniej wycinana ploterem laserowym. Krawędzie poddane w ten sposób obróbce cieplnej dość charakterystycznie zachowują się przy klejeniu. Mianowicie w miejscach łączenia pojawiają się mikropęknięcia (najczęściej około pół milimetra). Nie jest to skaza zauważalna z daleka, jednak przy małych elementach, mających robić jako ozdoba np. w sklepie jubilerskim może okazać się nie do przyjęcia. Trzeba pójść na kompromis i zrezygnować z obróbki laserem, krawędzie polerując ręcznie lub pogodzić się z pęknięciami. Rozwiązaniem jest jeszcze zastosowanie kleju do plexi, który utrwala się w pojemniku UV. Niestety w ten pojemnik nie wchodzi większość klejonych elementów, więc my z takiego rozwiązania nie korzystamy.

W razie problemów przy gięciu tworzyw sztucznych, czy klejeniu plexi służymy pomocą no i zapraszamy do współpracy.

Połączenie technologii gięcia
i klejenia plexi

Dzięki zastosowaniu specjalnego kleju jesteśmy w stanie produkować z pleksy rozmaite pudełka i opakowania typu urny, kuwety do pieczywa itp. Często także klejenie łączymy z termoformowaniem uzyskując ciekawe efekty. Ponadto w materiałach typu plexi możemy wycinać dowolne kształty technologią laserową.

Połączenie gięcia tworzyw sztucznych i klejenia plexi przydaje się przede wszystkim przy produkcji pojemników spożywczych wykorzystywanych w hipermarketach. Zewnętrzne ściany takich pojemników są najczęściej wykonane z grubszej giętej plexi, natomiast wewnętrzne przegrody z cieńszej plexi klejonej. Ponadto tej mieszanej technologii używamy przy produkcji kuwet, pojemników na bułki, różnego typu przegród z plexi itp.